جراحی زیبایی بینی چیست ؟

۱۵ آبان ۱۳۹۵
جراحی بینی admin
جراحی زیبایی بینی چیست ؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر شکل بینی است .به وسیله ی این جراحی می توان :

بینی را بزرگتر یا کوچکتر کرد

تغییراتی در زاویه ی بینی نسبت به لب بالا ایجاد کرد

شکل نوک بینی را تغییر داد یا قوز بینی را اصلاح کرد

و همچنین عیوب دیگر بینی نیز به وسیله جراحی بینی اصلاح می شود.

در طول جراحی بینی ، جراح یک برش ایجاد می کند که بتواند به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا کند -استحکام بینی وابسته به غضروف و استخوان آن است.برای اینکه به نتیجه ی دلخواه برسیم مقداری از استخوان و غضروف برداشته می شود، یا بافتی به بینی اضافه می شود. بعد از اینکه جراح استخوان و غضروف بینی را تغییر شکل داد و جاسازی کرد ،پوست و بافت بینی را روی آن قرار می دهد .یک آتل نیز خارج از بینی قرار داده می شود تا ساختار جدید بینی را نگهداری کند تا زمانی بهبود پیدا کند.

جراحی بینی می تواند از طریق بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود .این جراحی معمولا به صورت سر پایی انجام می شود اما گاهی اوقات نیز به یک شب بستری در بیمارستان یا مرکز جراحی نیاز است .

 

تصمیم برای جراحی بینی

اگر می خواهید جراحی بینی انجام دهید و هنوز مردد هستید بهتر است یک جلسه ی مشاوره با دکتر خود ترتیب دهید. در این جلسه درباره اهدافتان و چیزی که شما را مردد کرده است و تغییراتی که می خواهید در صورت شما ایجاد کند صحبت کنید در این صورت دکترتان می تواند تعیین کند که آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید ؟ یا خیر.

جراح فقط می تواند ساختار صورت شما را بهبود ببخشد و زیبایی منحصر به فرد و طبیعی شما را افزایش دهد.در جلسه ی مشاوره جراح ویژگی های منحصر به فرد صورت شما را توصیف می کند و به شما می گوید با انجام جراحی بینی چقدر تغییر می کنید.

جلسه ی مشاوره : مباحثی که می توانید در جلسه ی مشاوره مطرح کنید

  1. توضیح دهید که نتیجه ی مطلوب از نظر شما چگونه است
  2. اگر مشکل پزشکی یا حساسیتی دارید مطرح کنید
  3. آیا سابقه ی سو مصرف دارو یا مصرف دارو داشته اید؟آیا داروهای ثابت یا مکمل های گیاهی مصرف می کنید
  4. آیا قبلا جراحی بینی انجام داده اید ؟نتیجه ی جراحی قبلی چگونه بوده است و چرا از جراحی قبلی راضی نبوده اید.

جراح در جلسه ی مشاوره چه کاری انجام می دهد؟

  1. مطلع شدن از وضعیت سلامت فعلی شما
  2. بیان انواع مختلف جراحی که برای بینی شما امکان پذیر است
  3. اندازه گیری صورت شما
  4. عکسبردای از صورت شما در زوایای مختلف
  5. برنامه ریزی برای جراحی

روش های جراحی بینی

روش بسته

در روش بسته برش های مورد نیاز در داخل بینی زده می شود و به همین دلیل بعد از جراحی آثار زخم غیر قابل مشاهده است.جراح در این روش به همه ی قسمت های بینی دسترسی ندارد .به همین دلیل هنگام جراحی به بافت های اطراف فشار زیادی وارد می شود . این روش برای مواردی استفاده می شود که برای برطرف کردن عیوب بینی نیاز به دسترسی زیاد نباشد .

روش باز

در روش باز جراح علاوه بر برش های داخل بینی یک برش نیز زیر بینی در قسمت کلوملا ایجاد می کند اما در عوض دسترسی بیشتری برای جراحی ایجاد می کند.به وسیله ی این برش جراح می تواند پوست بینی را از روی نوک بینی بلند کند و غضروف بینی را به دقت شکل دهد.وقتی که جای برش التیام پیدا کرد اثر خیلی کوچکی از آن به جای می ماند و چون زیر بینی است به سختی به چشم می آید.

چه انتظاراتی پس از جراحی داشته باشیم؟

آتل و بانداژ اطراف بینی پس از ۴-۶ روز برداشته می شود.

صورت شما پف دار می شود و مناطقی از اطراف چشم ها و بینی تان برای چند روز متورم می شود .کمپرس سرد می تواند برای کاهش تورم و کاهش درد مفید باشد .دکترتان ممکن است داروهای ضد درد نیز برای شما تجویز کند .برای اینکه بیشتر تورم  صورت از بین برود به ۱۰ الی ۱۴ روز زمان نیاز است .

برای چند روز اول شما باید سر خود را بالا نگه دارید و هنگام خواب نیز از چند بالش استفاده کنید تا سرتان هنگام خواب بالا باشد .برای برگشتن به فعالیت های زیاد حداقل چندین هفته زمان نیاز است

انجام همزمان جراحی بینی با چند جراحی دیگر

از آنجایی که بینی نقش برجسته ای در ساختار صورت بازی می کند ، بسیاری از بیماران تمایل دارند همراه جراحی بینی جراحی های دیگری نیز انجام دهند .این جراحی ها می تواند به حفظ تناسب صورت کمک کرده و نتایج چشمگیرتری ایجاد کند.در اکثر موارد ترکیب جراحی بینی با یک یا چند جراحی دیگر بی خطر است .با این حال برای اطمینان از امنیت و ایجاد نتایج رضایت بخش ، بیماران باید جراحی پیدا کنند که در زمینه جراحی های مربوطه تخصص و تجربه ی کافی را داشته باشند.

جراحی هایی که می توان همراه با جراحی بینی انجام داد عبارتند از :

دوران بهبود

دوران بهبود جراحی بینی معمولا چند هفته به طول می انجامد و بیماران باید برای تسریع بخشیدن به روند بهبود و تضمین نتایج خوب ، دستورالعمل های بعد از جراحی بینی را به خوبی دنبال کرده و به دقت اجرا کنند .


برچسب ها